© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Zayıflatan sodalı ayran kürü

Herkese merhaba! Bugün yine, yaz aylarına çok uygun ve çok lezzetli bir tarif ile karşınızdayım. Konumuz; zayıflatan sodalı ayran kürü ile yağ yakın ve tok kalın! Birazdan, sizlere iki farklı yöntemden bahsedeceğim. Bu iki yöntemden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Malzemelere geçmeden önce, neden bu malzemeleri kullandığımdan ve faydalarından da bahsetmek istiyorum. Gelin isterseniz, zayıflatan sodalı ayran kürünün malzemelerinin faydalarına birlikte bakalım…

Bu tarifte, yoğurt yerine ayran kullandım. Ben, yaz aylarında yemeklerin yanında her zaman yoğurt yerine ayran içiyorum. Çünkü, midemi şişiriyor ve yemeğe gelmeden önce içildiği zaman hem su ihtiyacınızı karşılıyor, hem de kan şekeri dengelendiği için öğüne biraz daha tok oturmanızı sağlıyor. Öğünde tükettiğiniz zaman da, midenizi şişirir ve kendinizi tok hissedersiniz. Yani, bir nevi midenizi kandırmış olursunuz. Bu nedenle, ayranı mutlaka öğünlerinizde size de öneriyorum.

Tarifin bir diğer ana malzemesi de mineralli su. Tarifin adında “soda” geçiyor ama yanlış olmasın; doğal mineralli maden suyu diyelim. Çünkü, soda suya gaz basmak gibi oluyor ama bu mineralli bir su. Yaz aylarında terliyoruz. Terimizle birlikte mineral de kaybediyoruz. Mineralli su ile onu yerine koymuş olacağız. Aynı zamanda, tok tutucu özelliği de var.

Kullanacağımız bir malzeme de salatalık. Salatalık, sıfır kalori olarak sayılabilir. Ben, tarifte 3 adet salatalık kullandım, siz isterseniz 5-6 adet de kullanabilirsiniz. Danışanlarımdan, “Gün içinde istediğim kadar salatalık yiyebilir miyim?” gibi sorular alıyorum. Tabi ki, gün içerisinde acıktıkça salatalık yiyebilirsiniz. Ben bu tarifte, salatalığı kabuklu olarak kullandım. Her şeyi kabuklu yerim. Ama biliyoruz ki, artık ilaç kalıntısı olabildiği için biz “Kabuksuz yiyin” diyoruz ama kabuğunda da vitamin var. Arada kalmış durumdayız. Siz nasıl tercih ediyorsunuz? Yorum olarak bana geri dönüş yaparsanız, çok sevinirim…

Bu tarifte ceviz de kullanıyorum. Vücudumuzda, bize tokluk sağlayan en önemli şeylerden bir tanesi yağlar. Ceviz, sağlıklı yağlar içerdiği için çok sağlıklı bir besin. Onun yerine badem ya da fındık da kullanabilirsiniz.

Son malzememiz ise kuru nane. Kuru nane sevmiyorsanız ya da dokunuyorsa kullanmayabilirsiniz. Pulbiber seviyorsanız, onun yerine pulbiber de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 bardak ayran
 • 1 adet mineralli su
 • 3 adet salatalık
 • 3 adet tam ceviz
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane

Nasıl Hazırlanır?

 • Salatalıkları smoothie makinesinin içine alın.
 • İçerisine cevizi ekleyin.
 • Daha sonra mineralli su ve ayranı da ilave edin ve kapağını kapatıp makineyi çalıştırın.

Makineden geçirirken, çok fazla toz haline getirmenizi istemiyorum. Biraz katı halde bırakırsanız, biraz daha lifli olacak ve sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Hazırladığınız karışımı nasıl uygulayacağınıza dair iki farklı yöntemden bahsedeceğimi söylemiştim. Gelin, birincisiyle başlayalım…

1.Yöntem

Diyet yapıyorsanız ve gün içerisinde çok fazla acıkıyorsanız, bu karışımı çok acıktığınız zaman tüketebilirsiniz. “Benim zaten bir diyet listem var ama dayanamıyorum, günün belli bir saatinde daha fazla acıkıyorum” diyorsanız; bu karışımı hazırlayıp, çok acıktığınız zaman içebilirsiniz. Bu karışım; hem tok tutacak hem ayran olduğu için kan şekerini dengeleyecek hem de yağ yakımını sağlayacaktır.

2. Yöntem

Eğer kilo vermeniz durduysa, biraz daha hızlı kilo vermek istiyorsanız, bu karışımı öğün yerine tüketebilirsiniz. Gerçekten, bazı kişiler hızlı kilo vermek için normal bir diyetten sıkı bir diyete geçmek istiyor. Bu kişilerden biriyseniz, bir öğününüz yerine bu karışımı tüketebilirsiniz. Yani, sabah kahvaltısında yumurta ve peynir, öğle yemeğinde sebze ya da bakliyat yemeği, ara öğünlerde de meyve yedikten sonra; akşam öğünü yerine bunu tüketebilirsiniz.

Kilo vermenizde çok problem yoksa ama hızlı kilo vermek istiyorsanız ya da bir düğün, tatil gibi dönemler için biraz daha motive olmak istiyorsanız, akşam öğününde bunu tüketin. Bu karışımda yüksek bir kalori yok. Hem tok tutuyor hem de yağ yakıyor. Akşam 20:00’dan sonra da çok fazla bir şey yememenizi öneririm. Yeşil çay, bitki çayları hariç.

Diğer Yöntem

Gerçekten kilo vermeniz durduysa, tartıda bir fark görülmüyorsa ya da diyetisyene gidip, yardımlar almanıza rağmen ilerleyemiyorsanız; yumurta ve peynir ile yapılan kahvaltının ardından, öğle yemeği yerine bu kürü uyguladıktan sonra, akşam için bir kür daha uygulayabilirsiniz. Yani, günde 2 kez bu kürü uygulayabilirsiniz.

Aslında, üç farklı yöntemden bahsetmiş olduk. Kilo verebilenlerle veremeyenleri de ayırmış olduk. Buna dikkat ederseniz, faydası olacaktır.

Kimlere Uygun Değil?

 • Şeker hastaları
 • Böbrek hastaları
 • Emziren anneler
 • Hamileler

Bu tür kişilerin yapmasını çok fazla önermiyorum. Bu tür tarifleri, daha sağlıklı kişiler, kilo vermek isteyip başarılı olamayanlar ya da 1-2 kilo vererek motive olmak isteyenler için daha çok öneriyorum. Umarım fayda sağlarsınız. Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın!

One thought on “Zayıflatan sodalı ayran kürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İrfan turhan dedi ki:

  Merhabalar Ayşe TOLGA hanım efendi gerçekten öngörülerinizi harfiyen uyguluyorum yüreğinize sağlık