Ananas Yemeye Başlamak İçin Dokuz Neden

Ananas Yemeye Başlamak İçin Dokuz Neden

Ananas, leziz tadının yanı sıra muazzam sağlık faydaları da sunmaktadır.   

Çok lezzetli bir meyve olan ananas, ister tek başına yensin, ister yaz tatlılarında malzeme olarak kullanılsın, meyve suyu olarak içilsin ya da fırında pişirilmiş jambonu çeşnilendirmek için kullanılsın, her zaman mükemmel bir lezzete sahip olan bir meyvedir. Bazı sağlık uzmanları her gün en az bir fincan kadar ananas yemeyi önermektedir ve yaşlanmanın etkileri ortaya çıkmaya başladığında bu durum daha da doğru bir hal almaktadır.


1.  Magnezyum ve B Vitamini yıllar içinde kademeli olarak azalan iki besin maddesidir ve günlük olarak ananas yemek bu eksiklikleri gidermeye yardımcı olabilir. Tiamin, potasyum, riboflavin ve antioksidanlar, bu meyvede bulunan ve kalp ve beyin sağlığını destekleyen besin maddeleridir.

2. Testosteron erkek karakteristiğinin gelişmesinden sorumlu olan bir hormondur. Hem erkekler hem de kadınlar testosterona sahip olmasına rağmen, seviye yetişkin erkeklerde çok daha yüksektir. Bazen erkekler yetersiz testosteron düzeylerine sahip olurlar, bu nedenle libido ve kuvvet seviyeleri çok düşer. Besin maddeleri sağlıklı testosteron seviyelerini desteklediği için, beslenmeye ananas ekleyerek bu eksiklik düzeltilebilir.

3. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyen bir günlük C vitamini dozu bir fincan kadar ananas içinde bulunur. Bu temel besin maddesi, cerrahiden sonraki enflamasyonu ve şişkinliği azaltmaya ve yaralanmaların neden olduğu ağrı ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt, serbest radikallerden hasar görmemek için antioksidanların ve C vitaminin desteğine ihtiyaç duyar ve ananas cildi dolgun ve esnek tutmak için kolajen üretimini teşvik eder.

4. Kalp hastalığı ve kanser gibi bazı hastalıklar yaş ilerledikçe daha olası hale gelir ancak ananasta bulunan antioksidanlar ve sağlığı destekleyici besin maddeleri, yaşa bağlı koşullardan sorumlu olan serbest radikallerle savaşmaktadır.

5. İdeal sağlık için düzgün çalışan bir sindirim sistemi şarttır ve ananasta bulunan lifler kolonun temizlenmesine ve kabızlığı gidermeye yardımcı olurken, içindeki bromelain, proteinleri parçalamak için çalışır. Ananas, bromelainin tek doğal kaynağıdır.

6. Solunum yolu sorunlarının ötesinde birkaç durum, sağlıklı bir yaşam tarzını olumsuz etkiler. Ananasın içindeki bromelain, astım belirtilerini hafifletmenin yanı sıra kişilerde bu tarz bir durumun gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

7. Yüksek tansiyon kalıtsal, yaşa bağlı veya obezite nedeniyle ortaya çıkabilen yaygın bir hastalıktır. Bromelain, doktorun onayıyla aspirinin yerine koyabilecek bir kan incelticidir.

8. Ananas, çocuk sahibi olmayı planlayan çiftler için doğurganlığı artırır. Meyve, beta-karoten, C vitamini, folat, çinko ve bakır açısından zengin olup; bu meyvenin hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı artırdığı bilinmektedir.

9. Ananas, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin büyümesi için gerekli olan fosfor minerali bakımından da zengindir. Çoğu kişi yeterli kalsiyum almanın, kemiklerinin güçlü ve sağlıklı olmasını sağladığına inanmaktadır ancak, mükemmel bir kemik sağlığı için fosfor ve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir