Vitaminler insan vücudunun düzgün işleyişi için gereklidir. Çok küçük miktarlarda gerek duymalarına rağmen, Vitamin eksikliği sağlığımıza büyük ölçüde yansır! Vücudumuz tek başına vitamin üretme kapasitesine sahip değildir, dolayısıyla ihtiyacın karşılandığından emin olmak için dış kaynaklara bağımlı olmamız gerekir. B vitamininin daha önce tek bir vitamin olduğu düşünülüyordu. Ancak daha sonra, bunların aynı besin kaynaklarında birlikte bulunan kimyasal olarak farklı vitaminler olduğu bulundu. Birlikte bulunan farklı vitaminler şunlardır:

 • Vitamin B1 (tiamin)
 • B2 vitamini (riboflavin)
 • B3 vitamini (niasin)
 • Vitamin B5 (pantotenik asit)
 • Vitamin B6 (piridoksin ve piridoksamin)
 • Vitamin B7 (biyotin)
 • Vitamin B9 (folat veya folik asit)
 • Vitamin B12 (kobalamin)

Vücudumuzda meydana gelen hemen hemen her işlemin düzgün çalışması için B vitamini gerekir. Metabolizma, sinir sistemi, hayati organlar, gözler, kaslar, cilt ve saç için kritik öneme sahiptir. Vücudumuz yakıt için karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin kaynakları üreten farklı enerji kullanır. B vitamini, vücudun bu yakıttan faydalanmasına yardımcı olur. Besinleri enerji haline getirmek için önemli olan vücuttaki kimyasal reaksiyonları düzenleyen enzimlerin ve proteinlerin aktivitelerinde büyük rol oynarlar. Vücudumuzun, ancak, Vitamin B depolamak için sınırlı bir kapasiteye sahiptir, bu nedenle vücut süreçlerinin düzgün çalışması için yüksek miktarda B vitamini tüketilmesi gereklidir. Vitamin B eksikliği genellikle bir zincir reaksiyonu olarak birçok sağlık problemine neden olabilir.

Yüz kremlerine vitamin B eklenmesi yaşlanmayı önlemeye yardımcı oluyor

B vitamini son zamanlarda güzellik dünyasında dikkatleri üzerine çekti; birtakım çalışmalar, yüz kremlerine Vitamin B eklenmesinin yaşlanmayı önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi.

Özellikle, B3 vitamini (Niasin) türevlerinden olan Nikotinamide’in, cildin en üst tabakası olan epidermisin nemi muhafaza etme kabiliyetini arttırdığı gösterildi.  Nikotinamid, nemlendiricilere ilave edildiğinde etkili bir cilt hafifletici ajan olarak da görev yapabilir. B-Kompleks Vitaminler, sağlıklı hücreleri parçalayan ve yaşlanmaya ve hastalığa katkıda bulunan moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasarları önleyerek sağlıklı saç, cilt ve diriliğini teşvik eder.

Close-up, beauty portrait of a young brunette woman with beautiful straight hair. Shallow DOF. Developed from RAW; retouched with special care and attention; Small amount of grain added for best final impression. Adobe RGB color profile.

Sağlıklı Saçlar İçin B Vitamini!

B vitaminleri, saç ve kıl follikülleri de dahil olmak üzere tüm vücuda besin sağlayan, besin kaynaklarını metabolize etmemize yardımcı olur. B1, B2, B3 ve B5 vitamin eksiklikleri yetersiz beslenen kıl folikül hücrelerine neden olabilir. B9 vitamini veya Folik Asit, saç köklerinde hücre bölünmesini yavaşlatabilir, bu da saç büyümesini yavaşlatır. B7 vitamini (Biotin), kilitlerinizin dokusunu, tonunu ve sağlamlığını korumak için de gereklidir ve bir eksiklik saç dökülmesine neden olabilir.

Sağlıklı Ciltler İçin B Vitamini

Kronik cilt problemleri yaşıyorsanız veya sağlıksız bir cilt ile uğraşmaktan bıktıysanız, buna neden B vitamini eksikliği olabilir. Vitamin B12 cildinizin pigment üretimini ve renkleri düzenlemek için hiperpigmentasyonun önlenmesine yardımcı olur. 2003’te Yıllık Dermatoloji Toplantısında sunulan Bisset ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırma, topikal bir B vitamininin insan derisinde yaşlanmanın etkilerini önemli ölçüde azalttığını gösterdiğini gösterdi.

B3 vitamini bazı cilt koşullarının görünümünü veya ciddiyetini arttırmak için kullanılırken, B5 vitamini vücuda trigliserit ve kolesterol yağları dökülmesine yardım ederek sivilceleri en aza indirmeye yardımcı olabilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, B5 vitamini takviyesinin trigliserit ve kolesterol seviyelerini düşürmekte ve böylece dolaylı olarak sağlıklı cildi teşvik ettiğini gösteren bir araştırma yaptı. B5 vitamini ayrıca cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve C vitamini ile kombine edildiğinde en etkilidir.

Diyetimizde yeterli vitamin ve minerallerin alınması yalnızca vücudumuza fayda sağlamaz aynı zamanda cildimize de iyi bakacaktır. B vitamini, hücre metabolizmasını hızlandırır ve sağlıklı cildi teşvik eder. Vitamin, sağlıklı ve parlak cildin geliştirilmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Cilt tonunu sağlıklı tutar, aynı zamanda egzamaya karşı korur.

 • Vitamin B 1, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan bir antioksidandır. Ayrıca yaşlanmanın, sigara içmenin ve alkol tüketiminin etkilerinden bizi korur.
 • B2 vitamini cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve akne oluşumunu önler.
 • B 5 vitamini, yağ oluşumunu azaltma ve dolayısıyla sivilce oluşumunu azaltma kabiliyetini göstermiştir. Cildi bakım endüstrisinde nemi tutmada yardımcı olması nedeniyle çok popüler hale geldi. Hidrat yardımcı olur ve sulu cilt daha temiz, daha sağlıklı görünür ve çok daha yavaş yaşlanma belirtileri gösterir. B5 vitamini, egzamayla savaşmak için sağlıklı büyüme ve üretim için de gereklidir.
 • Biyotin, cilt, saç ve tırnakları sağlıklı hale getirmek için gereklidir. Ayrıca, seboreik dermatit, akne ve egzema gibi spesifik cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur.
 • Vitamin B ve çoklu türevleri anti-aging ürünlerinde anahtar bir ürün olarak kullanılır. Niacin, nemi tutmak için cildin en üst tabakası olan epidermiyi iyileştirdiğini göstermekle birlikte, nikotinamid uygulandığında daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt, daha az kuruluk ve inceltme ve ince çizgilerin azaltılması ile ortaya çıkmaktadır.
 • Ayrıca güneşin cilt kanserine neden olan zararlı UV ışınlarına karşı da korur.
 • B vitamini, aynı zamanda etkili bir cilt aydınlatması ajanı olarak görev yapmaktadır. Düzenli kullanım ile hiperpigmentasyonunuzun azaldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda akne, rosacea ve herhangi bir blistere neden olan hastalıklar için potansiyel bir tedavi yapar.
 • B vitamini kızarıklık, yoğunluk ve diğer cilt tahrişlerini azaltmaya yardımcı olur.
 • B vitamini de cildin şişmesini önler ve hücrelerin ömrünü uzatır.
 • B vitamini vücudumuzdaki cildin dış katmanlarının kan tarafından taşınan oksijeni alabilmesi için kan ve sıvıların cildin farklı bölgelerine nüfuzunu arttırır.
 • Süt ürünlerinden elde edilen B vitamini cildi çatırdamaktan kurutmaya karşı korur.

Sağlıklı Tırnaklar İçin B Vitamini

B vitamini, tırnak sağlığı için önemlidir. Vitamin B12 (Riboflavin) vücudun sağlıklı ve güçlü tırnakları için gerekli olan temel minerali emmeye yardımcı olur. Kullanılabilir demire yeterince erişilmediğinde tırnaklar beyaz, kırılgan, incinmiş, anormal şekilde büyüyebilir. B12 vitamini aynı zamanda tırnak sağlığının anahtarıdır ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli rol oynar. B12 eksikliği aneminin gelişimine neden olabilir. Aneminin belirtilerinden biri, solgun, sağlıksız veya çirkin tırnaklardır. Vitamin B9 (Folat) aynı zamanda, yeni hücrelerin gelişimine (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) yardımcı olduğu için, tırnakların sağlığı ve büyümesi için de önemlidir.

B vitamini, gıdayı vücuda enerji sağlayan glikoza dönüştürmeye yardımcı olur. B vitamini aynı zamanda sinir sisteminin işlev görmesine yardımcı olan yağ ve proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur. Thiamine sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve stresli durumda vücudu güçlendirir. B vitamini kompleksinin bir parçası olan piridoksin, beyinde nörotransmitter olarak bilinen bazı hormonların oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de arttırır.

Kolesterol sorunlarına karşı B vitamini:

Niasin, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve iyi kolesterol seviyelerini yükseltir. Aynı zamanda arterlerin sertleşmesini önlemeye de yardımcı olur. Bununla birlikte, Niasin büyük miktarlarda alınırsa, yan etki olarak karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Sağlıklı gelişim için B vitamini:

B kompleks vitaminlerinden biri olan folat, sağlıklı fetal gelişimin teşvik edilmesine yardımcı olur ve vücutta yeni hücre meydana getirir. Folat, yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olan RNA ve DNA’yı yapmak için gereklidir. Vitamin, ayrıca kırmızı kan hücrelerinin teşvik edilmesine yardımcı olur ve anemiye karşı engeller. Folat gebelik sırasında çok önemlidir ve nötr tüpün zarar görmesini önler.

Toksinleri dışarı atar:

Niasin toksinleri vücuttan atmak için çok yararlıdır ve istenmeyen kimyasalları vücuttan atmaktadır. Ayrıca adrenal bezden seksle ilgili birçok hormon üretmesi istenir ve DNA hasarının herhangi bir işaretini onarır.

Doğal B vitamin kaynakları:

Balık: B vitamininin en yüksek içeriği balıklarda bulunur. Somon, alabalık, orkinos ve morina, yüksek miktarda B vitamini içeren birkaç çeşididir.

Et: Kuzu, sığır eti, kümes hayvanları, yumurta ve süt ayrıca yüksek miktarda B vitamini içerir.

Sebzeler: Bazı meyveler, sebzeler ve bakliyat, B vitamini için iyi bir kaynaktır Avokado, nar, hurmalar, karpuzlar ve bazı meyveler B kompleks vitaminlerinde yüksektir. Ispanak, patates ve çörek gibi yeşil yapraklı sebzeler de önemli miktarda içerir. Soya fasulye, baklagiller ve mercimek gibi baklagiller ayrıca B vitamini içerirler.