Merhaba Sevgili Okur,

Bugün sizlere herkesin çok merak ettiği ve son yıllarda sıklıkla duyduğunuz moda bir terimden bahsetmek istiyorum Detoks. Detoksun önemli bir parçası olan uygulama ise ‘Juicing’..

Neyin Nesi Kuzum bu juicing? Yani sadece meyve suyu mu içeceğiz? Dediğinizi duyuyorum. Bugün size biraz juicing nedir onu anlatmaya çalıştım. Toksinler sadece bedenimize zarar vermiyor. Vücutta biriken toksinler ruhsal ve zihinsel dengemizi de bozuyor. Uykusuzluk ve hareketsizlik de vücudu asidik hale getiriyor. Öfke, sinirlilik, korku, kaygı, kıskançlık, yoğun stres gibi olumsuz duyguları da toksinler tetikliyor. Yani arınma aslında sağlığımızın her alanı için gerekli oluyor.

juicing

Juicing Nedir?

Katı meyve sıkacağından geçirilerek içilen lifsiz ve posasız Sebze ve meyve suları ile yapılan bir arınma sistemidir. Bu karışımlar içerisinde limon suyu, anti enflematuar özellikli sebze ve meyvelerin kombinasyonları ile dilenen gün sayısı kadar yapılabilir. Vitamin ve minerallerce zengin sebze ve meyve suyu karışımları ki aşağıda ideal bir öğün içeriğinde neler olması gerektiğini de belirttim.

Juicingin İçeriği Nedir?

Bir öğünde hazırlayacağımız içeceğimizin içerisinde : yüksek miktarda su içeren salatalık veya kereviz sapı, hem temizleyici hem de klorofil içerdiği için maydonoz ve taze kişniş, antikoksidan ve flavonoid zengini brokoli, ıspanak gibi sebzeler, alkali yapması için limon sebze suyumuzun temel içeriğidir. Yeşil elma, ananas, çiğ badem, havuç, pancar gibi farklı ihtiyaçlara yönelik farklı meyve ve sebzelerleri de kullanarak yapabileceğiniz içeceğinizi mutlaka katı meyve sıkacağında hazırlıyorsunuz. Blenderda geçirilen içeceğe Smoothie diyoruz. Smoothie ile Juicing içeceği arasında da fark vardır.

jujing

Blender da sebzeleri parçalamak ya da çiğ yemek durumlarında ise lifler sindirime dahil olacağından bitkisel besleyenlerin vücuda geçişi hem gecikir hem de oranı azalır. Benim tercihim kauçuk veya porselen dişli bir katı meyve sıkacağıyla hazırlanmış lif içermeyen taze sebze suyu, içildikten sonra 20 dk. içerisinde sindirim sisteminden geçer, hemen ihtiyacı olan bölümlere dağıtılır ve vücutta emilir. Yani içerisindeki lifler süzülüp, vücuda lifler alınmadığı için katı sebzelere göre sindirim sisteminin çok az çalışması anlamına gelir. Zaten juicingde istenen en temel etki de budur. Bu sayede sindirim için fazla enerji harcanmaz ve tamamen hücresel düzeyde beslenme ve yenilenme gerçekleşir. Siz CANLI bir varlıksınız, ve vücudunuzu da sisteminize en uygun CANLI bir şeyle beslendiğinizde hayat enerjiniz artacaktır. Bu capcanlı içeceğin içindeki enzimler de size ve organlarınıza gereken tüm değerli mineral vitaminleri kazandırarak sisteminizi yenileyecek..

juijing

Bu sebeple sebze suyu/ Juicing yaparken katı meyve sıkacağından başka bir şey kullanmamaya bu yüzden özen göstermeniz gerekir. Katı meyve sıkacağınızın ise metal bıçaklı değil, seramik veya kauçuk olmasına dikkat edin. Arçelik sanıyorum böyle bir ürün çıkarmış, ben ise Coway’in Juicepresso ürününü kullanıyorum. Juicingdeki amaç, sindirim sistemini alışmış olduğu katı gıdalarlan uzak tutarak fazla çalışmasını durdurmak, mideye ihtiyacı olan tüm gıda gruplarını sıvı halde vererek onu kapatmaktır.

Midenin sindirimle uğraşmadığı ve dinlendiği zaman ortaya çıkacak taze enerjiyi ise vücudumuz için hücresel yenilenmeye çevirmek de juicingin amaçlarından başka bir tanesi. Aynı zamanda vücudumuzun bağışıklık sisteminin kalesi olan İnce bağırsaklarımızda hayatımız boyunca birikmiş olan toksinlerin de düzenli uygulamalarla, vücuttan atılması başka bir amacı. Toksinlerden arındıkça hem fiziksel olarak güçlenecek, hem de zihinsel olarak da sakinleşeceksiniz. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler ki: Kara lahana – İngilizcesi kale olarak geçen şu anda dünyanın takıntılı şekilde tükettiği çok sağlıklı sebzemiz. Ispanak, taze ısırgan otu, brokoli, maydanoz gibi sebzelerden vücudumuza klorofil geçer.

Klorofilin Faydaları:

 • Kırmızı kan hücreleri oluşumunu tetikleyen ve hücre ve dokulara oksijen taşımasına yardımcı olan hemoglobine benzeyen klorofil özellikle Buğday Çimi filizinde çok yüksek miktarda bulunmaktadır.
 • Klorofil zayıf kan hücrelerini yenileyicidir. Yani kemoterapi gibi bağışıklığın düşük olduğu durumlarda nekahat döneminde beslenme takviyesi olarak mutlaka uygulanmalıdır.
 • Yine aids gibi bağışıklık çökerten hastalıklarda kan hücrelerini yenileyici etkisinden ötürü kullanılır.
 • Vücudu çok kuvvetli bir şekilde temizler. Yani toksinlerden arındırır.
 • İltihap gidericidir.
 • Mikrop ve virus öldürücüdür.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirir.

Sebze suları yapısı itibarıyla alkalidir. Alkali ne demektir. Öncelikle asit ve alkalinin ne demek olduğunu anlayalım. Normalde insan kanının PH değeri yaklaşık 7.4’dür, yani hafif alkalidir. Bunun biraz altı ve üstü de normaldir ancak 7.35 in altı asidik, 7.45 üstü de alkalikdir.

Alkali Nedir?

Yediğimiz gıdalar vücudumuzun asit ve alkali dengesini bozacaktır. Asidik gıdalar: Şarküteri ürünleri, beyaz ve kırmızı et, tüm süt ürünleri, yumurta, beyaz un ve beyaz şeker ve bunlardan yapılan tüm gıdalar yani kekler, makarnalar, bisküviler vesaire, sentetik tatlandırıcılar, kimyasal katkı maddeleri içeren tüm paketlenmiş gıdalar, derin kızarmış gıdalar, soslar, gazlı ve şekerli sentetik içecekler, kahve ve siyah çay, alkol, kızartmalar, cips, rafine tuz, fruktoz içeren içecek ve yiyecekler, mısır şurubu, margarin, sigara, tütün mamülleri, uyuşturucular, radyasyona maruz kalmak da vücudun asit dengesini bozmakta ve asidik hale getirmektedir.

 • Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak, Karalahana, roka, maydanoz, nane ,marul
 • Yeşil sebzeler:Brokoli, salatalık, brüksel lahana, semizotu gibi)
 • Otlar, Kökler ve Saplar:Kereviz sapı, pancar sapı, limon,zencefil, taze kişniş, kekik, adaçayı vb.
 • Meyveler :Yeşil elma, armut, kivi , ananas gibi az şekerliler tercih edilmeli sadece az aroma verecek oranda kullanılmalılardır. Juicing içecekleri Formülünüz %70 Sebzeler -%30 Meyveler olarak hazırlanmalıdır.

Bağışıklık Bombası Ananas Kokteyli:

Tüm malzemeleri karıştırın ve krema kıvamına gelince için

 • 3 bardak küp şeklinde doğranmış ananas
 • 3 bardak ıspanak yaprağı
 • 1 bardak küp şeklinde muz
 • 1 kereviz sapı (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı taze zencefil
 • 1 çay kaşığı chia tohumu
 • Yarım yeşil limon suyu

Güç Bombası Meyve- Sebze Suyu:

 • 1 Elma
 • 1 Kereviz sapı
 • 1 Demet Maydanoz
 • 3 Salatalık

Katı meyve sıkacağından hepsini geçirip, 5 dakikayı geçirmeden için. Ne çok aç ne de çok tok karnına içmeyin. Kahvaltı ve öğle yemeği arası ya da öğle yemeği akşam yemeği arası en uygun zamandır. Meyve suları, normal şekilde yiyemeyeceğiniz kadar çok meyvenin konsantre halidir. İçindeki fruktoz yani meyve şekerinin kana hızla karışması, kan şekerinizde ani değişmelere neden olacaktır. O yüzden, meyve sularını aç veya tok karnına içmeyiniz.

aisha’nın Karaciğer Toniği:

 • 2-3 Pancar
 • 1 Elma
 • 1 Havuç
 • 1 Kereviz Sapı

Tüm malzemeler katı meyve sıkacağından geçirilip, içilir. Karaciğeri zayıf olanlara, emzikli annelere ve detox için öneriyorum.

Juicing ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Hatta bu konuyla ilgili girişimler de var. Bunlardan biri de Juice Vitalis. Üretimleri ve içerikleri gerçekten %100 doğal ve oldukça profesyonel girişimci dostlar. Böyle girişimlere destek vermeyi sevdiğim için kendilerinden de burada bahsetmek isterim. Eğer yoğun iş hayatınızda juicing yapmak isteyip vakit bulamıyorsanız http://vitalislife.com/ sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

Yazılarımda özellikle arınmaya değinmemin nedeni bu. Vücudumuzu toksinlerden arındırdıkça zihnimiz ve ruh sağlığımız da düzeliyor.

Modern hayata depresyon, stress, anksiyete ve aşırı öfke patlamalarının neden bu kadar çok olduğunu şimdi anlayabiliyor musunuz?

Juicingle İlgili Okuyabileceğiniz Kitaplar:

 • David Wolfe- Super Foods
 • Mİyase Bülbül- Alkali Yaşam
 • Juicing For Life* Cherie Calbom
 • The Healthy Green Drink Diet. Jason Calbom

Sağlığın siz bahşedilmiş en değerli varlığınız olduğunu hep hatırlamanız dileğiyle.