Çıplak ayak yürüyerek pek çok fayda elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Ayak tabanı dünya ile doğrudan temas kurduğunda, dünya üzerindeki negatif iyonlar vücuttaki pozitif iyonların dengelenmesini sağlayabiliyorlar ve bu durum pek çok sağlık koşulunun daha iyi hale gelmesini sağlayabiliyor. Hepimiz bir şekilde vücuttaki baskı noktaları hakkında bir şeyler okumuşuzdur.

Kuma veya çimlere çıplak ayak basıldığı zaman, ayağımızdaki baskı akupunktur noktalarını harekete geçirir. Bunun sonucunda vücudumuz enerji kazanır ve sağlığımız iyileşir.

Uykusuzluk Kontrol Edilebilir

Uykusuzluk bir uyku bozukluğudur ve uyuma zorluğu çeken bireyler yahut uykusu bölünenlerin uykusuzluk sorunu çektikleri kesindir. Uzmanlar günde en az 7 saat uyumanın sağlık için gerekli olduğunu belirtiyorlar ve çıplak ayakla çimler üzerinde yürüme uykusuzluk sorununa bir çözüm olabilmektedir.

Sinir Sistemini İyileştirir

Çıplak ayak yürümek ayaktaki akupunktur noktalarını uyarır ve bu da sinirler ile damarların uyarılmasını sağlar. Bu uygulama vücudumuzdaki sinir sistemini iyileştirir. Özellikle şeker hastası olanlarda ve varis ağrılarına sahip olanlarda bu ağrılar çıplak ayak yürüyerek ciddi anlamda azalabilirler.

Görüş İyileşir

Ayaktaki bazı baskı noktaları göz sinirleri ile bağlantılıdırlar. Sabahları çimler üzerinde çıplak ayak yürüyerek görüşü iyileştiren bu sinir noktaları uyarılabilirler.

Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirir

Çıplak ayak yürümek sinir sistemini iyileştirir, kan dolaşımını arttırır. Kan dolaşımının artması kalp damar sağlığına da iyi gelir.

Bağışıklığı İyileştirir

Çıplak ayak yürüyerek sinir sisteminin uyarılması, bağışıklık sistemine de iyi gelir. Çocuklar çıplak ayak oynamayı ve dolaşmayı daha çok severler ve çocuklar kumda oynadıkları zaman bu durum onların bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlar.

Enerjiyi Arttırır

Kumda, yolda ve küçük taşlar üzerinde çıplak ayak yürümek baskı noktalarını uyarır ve ilk başlarda her ne kadar bu şekilde yürümek insana zor gelse de, bacaklarınız ve vücudunuz günler geçtikçe kuvvetlenir. Enerji düzeyiniz arttıkça daha aktif hale gelebilirsiniz.

İnflamasyonları Azaltır

Hücre hasarları inflamasyonlara sebep olurlar ve bu da kanser, kalp hastalıkları, yaşlanma ve diğer problemleri beraberinde getirir. Yere çıplak ayak basarak dünyadaki elektronları kendinize alabilir, bunların antioksidan gibi davranmaları sayesinde inflamasyonları azaltabilirsiniz.

Hormonal ve Adet Dönemi Belirtilerini Azaltır

Hormon dengesizlikleri zihinsel ve fiziksel sorunlara yol açabilirler. Ayrıca adet öncesi dönemde yaşanan sendromlar, ruh dengesizliklerine, mide ağrılarına, baş ağrılarına, kilo alımına, kabızlığa, sivilcelere ve diğer belirtilere yol açabilirler. Çıplak ayak yürümek bu belirtilerin azaltılmasını sağlar.

Kan Basıncı Kontrol Altına Alınır

Ayaklardaki sinirler çıplak ayak yüründüğünde uyarılırlar ve böylece stres düzeyleri azalır. Stres azaldığı zaman kan basıncının kontrolü de daha kolay hale gelir.

Kronik Ağrılar Azalırlar

Dünya üzerinde bulunan elektronlar, vücudumuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler. Bu elektronlar vücudumuz tarafından emildikleri zaman oksijen düzeyleri de artar ve bu da kronik yahut akut ağrıların azalmasını sağlar.

Sonuç

Çıplak ayak yürümek sadece ayakları ve bilekleri güçlendirmek, kronik ağrıları tedavi etmek, inflamasyonları, uykusuzluğu geçirmek, sinir sistemini iyileştirmek, görüşü iyileştirmek, bağışıklığı arttırmak, kan basıncını kontrol etmek, hormonal dengesizlikleri gidermek için değil, aynı zamanda duruşu düzeltmek, kaygıları azaltmak, stres ve depresyonla savaşmak, elektromanyetik ialanlardan korunmak, yaşlanmayı yavaşlatmak ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak için de iyi bir çözümdür.

Hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı bu sayede daha iyi hale getirebilirsiniz.