© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yanlış bilinen 8 diyet efsanesi – Farkında olmadan kilo aldırır!

Herkese merhaba! Bugünkü konumuz; yanlış bilinen diyet efsaneleri. “Bunu yaparsan kesin böyle olur” diye söylenen ve yanlış bilinen bazı bilgiler var. Bu yazıda, sizlere 8 diyet efsanesinden bahsedeceğim ve bunun sonucunda bir sonuç çıkartacağız. Bakalım, o sonuçta nelerden bahsedeceğim. Hadi başlayalım!

1.Akşam 19:00’dan Sonra Kesinlikle Hiçbir Şey Yemeyin

Bu, efsanelerin en büyüğü. Bunu çok fazla duyuyoruz, ama bu aslında işin kolaya kaçması. Evet, 19:00’dan sonra bir şey yemediğiniz zaman kilo verebilirsiniz. Ancak, kalıcı olmaz ve doğrusu bu olmaz. Çünkü, çoğu kişi akşam eve geldikten ve yemek yedikten sonra, televizyonun karşısında çay içebilir, yanında belki çok az kuruyemiş atıştırabilir, meyve yiyebilir.

Bunlar, bizim sosyal hayatımızı güzelleştiren şeyler. Dolayısıyla, ben kendi danışanlarımda, 21:00-22:00 gibi, uyku saatine göre, ara öğünler veriyorum ve gayet de kilo verip yağ yakıyorlar. Zaten, literatüre göre de akşam 19:00’dan sonra yemek yemeyin diye bir şey yoktur. O, bazı kişilerin sizi daha hızlı kilo vermeniz için kolaya kaçmasıdır.

2. Aç Kalırsam Zayıflarım

Evet, birçok kişi başlarda bundan faydalanabilir. 110 kg birisi belli bir süre kendini aç bırakıp birkaç kilo verebilir. Ama genelde, kendinizi aç bırakmak vücudunuza eziyettir ve aynı zamanda vücutta kas ve su kaybına neden olabilir.

Şöyle bir şey düşünün; sizin metabolizmanız 2000 kalori yakıyor. Siz, bu 2000 kaloriyi yakarken ve buna göre kilo verebilirken, gidip 1000 kalorilik bir diyet yaparsanız ve kendinizi aç bırakıp öğün atlamaya çalışırsanız, metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Belki 1-2 hafta size güzel kilo verdirir ama sonrasında kilo vermenizi kilitleyecek ve aslında vücudunuzun zararına olacaktır. Bazen de hiç kilo veremeyebilirsiniz.

3. Light Ürünler Tüketirsem Kilo Veririm

Biliyoruz ki, besin endüstrisi çok büyük. Bu nedenle de, sürekli olarak piyasaya diyet ürünler çıkarıyorlar. Genelde, üzerlerinde de minik etiket hileleri oluyor. “Yarım porsiyonu 60 kcal” yazabilir. Halbuki, tam paketi yediğiniz zaman daha fazla kalorisi var. Bizi, bu şekilde tuzağa düşürebiliyorlar. Dolayısıyla, bunların da miktarı çok önemlidir.

“Light ürün buldum, istediğim kadar yiyebilirim” diye bir kanı yoktur ve bunun da efsane olduğu kanıtlanmıştır. Bir besin, eğer katıysa zaten bir kalorisi var ve onu fazla yediğiniz zaman da kilo vermenizi engelleyecektir. Böyle birçok vaka ile ben de karşılaşıyorum. Light ürünler diyet zayıflatmaz, gün içerisinde nasıl beslendiğiniz çok daha önemlidir.

4. Uzun Süre Aç Kalırsam, Yağ Yakarım

Böyle bir efsane mevcut. Aslında, literatürde böyle bir bilgi yoktur. Öğün saatlerinizi, 4-5 saat aralıklarla tutarsanız, sporunuzu da yaparsanız, vücudunuz zaten yağ yakacaktır. Bu nedenle, bu da efsanelerden biri.

5. Asla Karbonhidrat Tüketmemeliyim

Karbonhidrat tüketmezseniz, yağ yakımı gerçekleşmez. Bu tür efsaneler var ancak literatürde böyle bir bilgi yok. Günlük beslenmemizde şunu öneriyorlar; günlük kalorinizin %50-55’ini karbonhidratlardan, %20-25’ini proteinlerden ve yaklaşık olarak kalan %20-25’lik kısmını da yağlardan alabilirsiniz. Yüzdeler biraz kafanızı karıştırıyorsa, bunu şöyle de açıklayabiliriz; kahvaltıda 1-2 dilim ekmek yiyebilirsiniz, öğlen çorba tüketebilirsiniz, akşam da yine 1-2 dilim ekmek tüketebilirsiniz, gün içerisinde ara öğünlerde meyve tüketebilirsiniz.

Bu şekil bir beslenme, sporla desteklendiğinde vücudun yağ yaktığını görüyoruz. İnsanları çok fazla korkutuyorlar; “Karbonhidratları kes, yağ yak. Eğer vücuduna karbonhidrat giriyorsa yağ yakımını kesecektir, kilo veremeyeceksin” gibi bir bilgi de yok.

Bunlar da yine kolaya kaçmak. İnsanlar, “diyete girdim ekmeği kestim” diyorlar. Bu, belli bir süre kolay kilo vermenizi sağlayabilir ama ileride ekmeğe yeniden başlayacağınız için, bu da yine biraz kolaycılık oluyor.

6. Gün İçinde 6 Öğün Yapmalıyım

Bu da yine efsanelerden biri. Kişiye göre oluşturulan diyetler daha doğru ve daha sağlıklıdır. Bazı kişilerin; sürekli öğün tüketmekten ve dikkatlerini sürekli yemeğe vermekten motivasyonu düşebilir ve daha fazla yeme isteği oluşabilir. Dilerseniz, öğünlerinizi 3 ana ve 1 ara öğüne ya da 2 ana ve 2 ara öğüne düşürebilirsiniz. Yani, dört öğüne kadar düşürebilirsiniz. Bu şekilde de kilo verilebilir.

7. Sabah Limonlu veya Sirkeli Su İçersem Zayıflarım

Bunlar, vücudumuza dolaylı yoldan etki eden şeylerdir. Bazı kişiler, limonlu su ya da sirkeli su içtiği için; “Madem bunu yapıyorum, gün içerisinde de dikkat edeyim, hamur işi ve abur cubur yemeyim” dediği için kilo veriyor. Ancak, limonlu ya da sirkeli suyun doğrudan yağ yakımına bir etkisi yoktur.

8. Spor Yaparak Çok Kolay Kilo Verebilirim

Bazı kişilerde şunu duyuyorum;” Hocam, ben spora gittim. 3-4 ay asla kilo veremedim”. Çünkü, aklında şu var, “Sporda aşırı kalori harcıyorum. Ben ne yersem yiyim kilo verebilirim”. Şunu biliyoruz ki, diyet ve spor birbirini tamamlar. Ancak, bunun %60-70’lik kısmını diyet oluşturmaktadır. Çünkü, ne yediğinize dikkat ederseniz ve bunu sporla desteklerseniz yağ yakımını da desteklemiş olursunuz. Bu nedenle, yalnızca sporla kilo vermek mümkün değildir. Diyetinize dikkat ederseniz, süreci de hızlandırmış olursunuz.

Efsaneler bunlardı. Şimdi, “Peki, biz ne yapacağız?” Nelere dikkat edeceğiz?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Sonuca gelecek olursak…

  • Gün içerisinde beslenmenizin oldukça doğal olmasına özen gösterin.
  • Mutlaka et ve sebze tüketin.
  • Gün içerisinde tarçınlı, limonlu sirkeli su içebilirsiniz.
  • Her gün en az 2 litre su içmelisiniz.
  • Her gün mümkünse 30-40 dakika yürüyüş yapmalısınız.
  • Gün içerisinde aldığınız kaloriye dikkat edin.
  • Öğünlerinizi 4 öğün gibi yapabilirsiniz.
  • Gün içerisinde 1-2 dilim ekmek yiyebilirsiniz.

Bunların hepsini bir araya getirirseniz, her biri sizin kilo vermenizi ve yağ yakmanızı sağlayacaktır. “19:00’dan sonra bir şey yersem kilo veremem” ya da “1 dilim ekmek yedim, bu benim yağ yakımımı engeller mi?” gibi şeylerle psikolojinizi bozmayın. Bunlara dikkat edin ve kendinizi bu efsanelerden arındırmaya özen gösterin ki sonrasında da sağlıklı yaşayıp kilo vermeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir