Çay Ağacı Yağının 10 Farklı Kullanım Alanı

Çay Ağacı Öz Yağının 10 Farklı Kullanım Alanı

Çay ağacı, diğer adıyla melaleuca, güçlü antiseptik özellikleri ve yaraları tedavi etme özelliği ile ünlü. Çay ağacı yağı, esas olarak Avustralya yerli bitkisi Melaleuca alternifolia’dan türetilen uçucu bir yağ ve son 100 yıldır Avustralya genelinde yaygın olarak kullanılmakta. Yedi yılı aşkın süredir, birçok tıbbi araştırmada bakteri, virüs ve mantar türlerinin birçoğunu öldürdüğü belgelenmiştir.

Çay ağacı yağının kullanım alanı epey geniş; temizlik ürünlerinde, cilt sorunlarında ve viral enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılabiliyor. Son günlerde sabun, şampuan, masaj yağı, krem ve çamaşır deterjanı  gibi çeşitli ev ve kozmetik ürünlerinde kullanımı gittikçe daha popüler hale geliyor. Çay ağacının doğal antiseptik ve anti-enflamatuvar etkileri, onu herkesin dolabında bulunması gereken bi yağ haline getiriyor.

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Kayıtlar, çay ağacının binlerce yıldır bazı yerli halklar tarafından kullanıldığını gösteriyor; neyse ki bilim nihayet çay ağacı yağının ne kadar etkili olduğunu keşfetti. Bugüne kadar, 327’den fazla bilimsel araştırma, çay ağacı yağının tek başına anti-mikrobik etkisi olduğunu gösteriyor.

Etkili olduğu alanlara akne, bakteriyel enfeksiyonlar, suçiçeği, uçuk, solunum yolu enfeksiyonları, kulak ağrıları, mantar enfeksiyonları, ağız kokusu, saç biti, sedef hastalığı, böcek ısırığı, yaralar ve güneş yanığı örnek olarak verilebilir.

Ek olarak çamaşır deterjanı,  böcek ilacı, deodorant ve ev temizleyicisi olarak market ürünlerine alternatif olarak kullanılabilir.

Birçok durumda doktorlar çay ağacı yağı ve kekik yağı gibi uçucu yağları önerir çünkü bunlar hem etkili hem de yan etkisi yok. Journal of Phytotedicine’de yayınlanan bir araştırma çeşitli uçucu yağlar arasındaki ilişkiyi değerlendirdi ve hiçbirinin (çay ağacı da dahil olmak üzere) antibiyotik kullanıldığında reaksiyona yol açmadığı ortaya çıktı. Hatta bazı uçucu yağların pozitif bir etki oluşturduğunu ve antibiyotik direnci oluşmasını önlediği ortaya çıktı. Detaylar için: Çay ağacı yağının faydaları 

Çay Ağacı Yağının 10 Farklı Kullanım Alanı

Daha sağlıklı yaşamak için çay ağacı yağı kullanmaya hazır mısınız? İşte en iyi 10 kullanım alanı;

1. Akne

Akne tedavisi günümüzde çay ağacı yağının en yaygın kullanıldığı alanlardan biri.Yapılan çalışmada, çay ağacı yağının benzoil peroksit kadar etkili olduğu hatta ilacın kızarıklık ve kuruluk gibi yan etkilerinin çay ağacı yağı kullanımında oluşmadığı belirlendi. Beş damla saf çay ağacı yağı ile iki çay kaşığı bal karıştırılarak ev yapımı yüz temizleyici yapabilirsiniz. Sadece yüzünüzde ovun, bir dakika bekletin, sonra durulayın.

2. Saç

Çay ağacı yağının saçınız ve kafa derinizin sağlığı için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Hindistan cevizi yağı gibi çay ağacı yağı da, kuru pullanmış cildi yatıştırma, kepekleri yok etme ve bit tedavisinde kullanılabilir. Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapmak için; aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü, lavanta yağı gibi uçucu yağlar ve birkaç damla çay ağacı yağını karıştırın.

3. Temizlik

Çay ağacı yağının en etkili özelliklerinden biri de temizleme özelliğidir. Çay ağacı yağı güçlü anti mikrobik özelliklere sahiptir ve evinizdeki kötü bakterileri öldürebilir. Ev yapımı temizleyici yapmak için çay ağacı yağı, su, sirke ve limon yağı ile karıştırın, daha sonra tezgahların üstünde, mutfakta, duş, tuvalet ve lavabo üzerinde kullanın.

4. Sedef Hastalığı ve Egzama

Çay ağacı yağı egzama ve sedef hastalığını azaltmak da dahil olmak üzere her türlü deri iltihabını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ev yapımı egzama losyonu veya vücut sabunu yapmak için bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, beş damla çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağı karıştırın. Egzama veya sedef hastalığınız varsa D3 vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

5. Mantar

Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme kabiliyeti nedeniyle çay ağacı yağı, ayak tırnaklarında ve diğer bölgelerde oluşan mantarlar için mükemmel bir seçim. Temiz bir pamuk çubuk yardımıyla etkilenen bölgeye çay ağacı yağı sürün. Ve inatçı mantarlar için doğal mantar önleyici mantar yağı ile karıştırabilirsiniz. Çay ağacı yağı siğillerin tedavisinde ve yok edilmesinde de faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

6. Küf

Birçok insanın evlerinde yaşadığı sık görülen bir problemdir küf, bazen bunun farkında bile değildir. Küf ve diğer kötü bakterileri öldürmek için evinizin etrafına havada dağılan ve yayılabilen çay ağacı yağı alabilirsiniz. Ayrıca, içinde çay ağacı yağı bulunan temizleyicinizle duş perdelerinize, çamaşır makinenize, bulaşık makinenize veya tuvaletinize püskürterek küflerden kurtulabilirsiniz.

7. Deodorant

Çay ağacı yağı kullanmak için bir başka büyük neden de vücut kokusunu ortadan kaldırmaktır. Çay ağacı yağı cildinizdeki vücut kokularına neden olan bakterileri yok eden anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Ev yapımı deodorantı çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırarak evde hazırlayabilirsiniz. (Hindistan cevizinin de birçok alanda kullanıldığını fark etmişinizdir!) Ayrıca çocuklarınız sporcuysa veya koşucuysanız ayakkabılarınıza çay ağacı yağı ve limon  yağı ekleyebilirsiniz

8. Enfeksiyonlar ve Kesikler

Çay ağacı yağı, lavanta yağı ile karıştırılarak mükemmel bir yara merhemi oluşturulabilir. Öncelikle su ve hidrojen peroksit ile bölgeyi temizlediğinizden emin olun, daha sonra çay ağacı yağı sürün ve enfeksiyonlara karşı bir bandaj ile örtün.

9. Diş macunu

Çay ağacı yağı, kötü bakterileri öldürme ve aynı zamanda iltihaplı cildi yatıştırma kabiliyeti nedeniyle evde kullanılan diş macunu ve gargara için mükemmel bir bileşen oluşturur. Diş etlerinin kanamasını ve diş çürümesini azalttığı gözlemlenmiştir. Çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu karışımından harika bir ev yapımı diş macunu elde edebilirsiniz.

10. Kanser

Hem çay ağacı yağı hem de sığla yağının kanser karşıtı olduğu kanıtlanmıştır. Anormal deri lezyonları için, sığla yağını, ahududu tohumu yağı ve çay ağacı yağı ile karıştırabilir ve daha sonra günde üç kez kullanabilirsiniz.

Olası Yan Etkiler

Çay ağacı çoğu durumda güvenli kabul edilir ve çoğu vakada yan etkilere neden olmaz. Ancak hassas bir cildiniz varsa, reaksiyon yaşamanız mümkündür. Çay ağacı yağını gözlerinizden, kontak lenslerinizden, iç burun ve cildinizin hassas kısımlarından uzak tutun. Bu uçucu yağın, keskin bir kamfor kokusu ve fazla uygulandığında cildinizde hafif yanma etkisi gösteren mentol benzeri bir etkisi vardır. Kullanmadan önce kolunuzda veya bacağınızda küçük bir cilt testi yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Öz Yağının 10 Farklı Kullanım Alanı” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Fatma dedi ki:

  Merhaba bugün aktaran gittim ve bana göz altları için çay ağacı yağı önerdi. Ve 1fincan gülsuyu na 10damla çay ağacı yağı karışımını yüzüme sürmemiş tavsiye etti.ama yazılanları okuyunca göz altına sürmekten tereddüt ettim.
  Sürülebilir mi gözaltına?
  Cevap verirseniz çok sevinirim.

 2. Adil dedi ki:

  Çay ağacı yağı ıçilirse zararı olur mu?

 3. Sema yüksel dedi ki:

  Cay agaci yagi cilt lekeleri için kullanılır mi. Teşekkürler