Kiloya Göre Su İhtiyacı Hesaplama

Kiloya Göre Su İhtiyacı Hesaplama

Su içmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, tam olarak işleyen bir beden için günde ne kadar su içmelisiniz? Bir su ihtiyacı hesaplama aracı, günlük su ihtiyacınızı belirlemenize yardımcı olabilir! 

Su Neden Önemli?

Her zaman, her yerde su içmek için teşvik ediliyoruz. Gerçekten de su, birçok farklı şekilde genel vücut sağlığı ve refah için çok önemlidir. 

Günlük su ihtiyacı ise; bireysel metabolizmaya, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza ve çevresel koşullara bağlıdır. Yine de bir hesaplama aracı, günlük ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda bir fikir verebilir. Bu rakamı karşılamak, genel vücut sağlığı için son derece önemlidir. Peki, su neden önemlidir? 

Vücut ağırlığımızın ortalama %60-80’i sudur. Yağsız kütleniz ne kadar yüksekse, su içeriği de o kadar yüksek demektir. Suya; sindirimde, besinlerin taşınmasında, vücuttaki toksinlerin atılmasında, vücut ısısının sabit kalmasında ve daha çok vücut işleminde ihtiyaç duyarız. 

Her gün ortalama 2.3 litre su kaybederiz. Ve bu suyun yerini alacak kadar sıvı almazsak susuz kalabiliriz. Vücutta %2’lik bir su kaybı bile, fiziksel ve zihinsel performansı olumsuz etkileyebilir. 

Egzersiz yaptığımızda ise daha fazla su kaybederiz. Hamile kadınların gün içerisinde %10 daha fazla su içmeleri gerekir. Emziren kadınların da gün içerisinde fazladan takviye yapmaları gerekir. 

Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

Günlük ihtiyaç duyulan su miktarı; kilo, yaş, egzersiz seviyesi ve iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, genel bir rehbere ihtiyacınız varsa; kadınlar için günde 2.5 lt ve erkekler için 3.5 litreyi baz alabilirsiniz. Daha spesifik olmak istiyorsanız, her gün tam olarak ne kadar su içmeniz gerektiğini belirlemenin basit bir yolu var:

 • Kilonuzu ile çarpın ve aktivite seviyenizi değerlendirin. Her 30 dakikalık egzersiz için günlük alımınıza 350 ml daha su eklemelisiniz. 

Daha iyisi için, yukarıdaki kiloya göre su ihtiyacı hesaplama aracını doldurun ve her gün tam olarak ne kadar su içmeniz gerektiğini öğrenin! Artık, her gün ne kadar su içmeniz gerektiğini öğrendiğinize göre, suyun inanılmaz faydalarından biraz bahsedelim… 

Suyun Genel Sağlığımıza Faydaları 

 • Beyin gücünü arttırır ve enerji sağlar

Zihinsel olarak performansınızın düştüğünü fark ederseniz, kahve içmek yerine suya yönelin. Suyun pek çok öne çıkan faydasından biri de, zihinsel performansı arttırmasıdır. Daha fazla su içmek; konsantrasyonu ve odaklanmayı arttırarak, uyanık kalmanıza da yardımcı olur. Tüm bunların sonucunda, enerji seviyeniz de artmış olur. 

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Su tüketimini arttırmanın olumlu etkilerini hissedeceğiniz tek yer beyniniz değildir. Su, toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Doğal bir iştah kesici görevi görmesinin dışında, metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olur. Suyun metabolizma üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar devam etse de; kesin olan bir şey, yemekten önce içildiğinde çok fazla yeme olasılığınızı azaltmasıdır. 

 • Toksinleri atmaya yardımcı olur

“Zayıflamak istiyorsan ter at” sözünü muhtemelen duymuşsunuzdur. Su tüketimi, vücuttaki atıkları ter ve idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. Su, toksinleri dışarı attıran bir nehir gibidir! Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarından da korumaktadır. 

 • Cilt sağlığını iyileştirir

Vücudumuzun %50-80’inin sudan oluştuğu düşünüldüğünde, cildi iyileştirmemesi de imkansızdır. Cilt de bir organdır ve su, organların işlevi için çok önemlidir. Yeterli miktarda su içmediğinizde, cildiniz de yeterli su alamaz. Bu da, daha kuru görünmesine neden olur. Ayrıca, kırışıklıklara daha yatkın hale gelir. Su tüketimini arttırmak, cildin daha nemli ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. 

 • Bağışıklığı destekler

Pandemi döneminde sağlıklı kalmanın en kolay yolu, daha fazla su içmektir! Suyun gözden kaçan faydalarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Su, aslında daha güçlü bağışıklık ile doğrudan ilişkilidir. 

 • Baş ağrılarını önler

Susuz kaldığınızın en önemli göstergelerinden biri, belirgin bir baş ağrısıdır. Vücudun işlevlerini yerine getirmesi için gereken sıvıları kaybettiğinizde baş ağrısı meydana gelir. Susuz kalmak, beynin sıvı kaybı nedeniyle geçici olarak küçülmesine neden olabilir. Bu da, baş ağrılarına neden olur. 

 • Vücut ısısını düzenler

Su ile ilgili bilinen en önemli faydalardan biri, vücut terini yenilemesidir. Ter, vücudu doğal olarak soğutur. Terin önemli bir bileşeni su olduğu için, vücudun ter atarak düzgün bir şekilde düzenlenmesi için, yeterli miktarda su içilmesi önemlidir. 

 • Kalp sağlığını destekler

Yapılan çalışmalar, su tüketimi ile kalp hastalıkları arasında bir ilişki olabileceğini göstermiştir. Su içmek, kalp sağlığını iyileştirmek için de iyidir. 

 • Enerji seviyelerini yükseltir

İyi yağlanmış bir motorun performansı daha iyi olması gibi, vücutta yeteri kadar sıvı aldığında daha iyi çalışır. Organların daha iyi çalışması, kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacaktır. 

 • Böbrek taşı riskini azaltır

Böbrek taşları genellikle genetik gibi düşünülse de, aslında daha çok sıvı yönetimi ile ilgilidir. Böbrek taşından muzdaripseniz, kendinize bir iyilik yapmak için her gün yeteri kadar su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.