© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurt, geçmişi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan ve dünya üzerinde en çok tüketilen yiyeceklerden birisidir. Yoğurdun hem doyurucu hem de pek çok rahatsızlığı tedavi edici özelliği onun bu tüketilme oranını artırmaktadır. Önceleri herkesin kendi evinde mayaladığı yoğurt, şehir hayatında hazır olarak tüketilmeye başlanmıştır. İşte bu fabrikasyonun işin içine girmesiyle birlikte yoğurdun besin değerinde kayıplar olmuş, içerdiği mineral, kalsiyum ve vitamin oranında azalma olmuştur. Bundan dolayı özellikle son yıllarda sadece kırsal kesimde değil, büyük şehirlerde de pek çok kişi kendi yoğurdunu evde kendisi mayalama yoluna gitmektedir. Bu şekilde elde edilen yoğurtların daha sağlıklı, besleyici ve lezzetli olduğu da aşikardır.

Yoğurt neden faydalıdır?

Hemen her yemeğin yanında tüketilen, diyet uygulayanların ara öğün olarak sıklıkla yedikleri yoğurdun bu kadar sağlıklı ve besleyici olmasının temeli içeriğindedir. Yoğurtta bulunan farklı elementler, kemik ve iskeletleri koruyan, güçlendiren besinler, B 12 ve C vitaminleri, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganezdir. Bununla birlikte vücudun genel sağlığı için hayati önem taşıyan Omega 4 yağları da yoğurdun temel içeriklerindendir.

yogurtun-faydalari

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Güçlü kemikler yoğurtla mümkün

Yoğurt; küçük, büyük, genç, yaşlı herkesin güçlü kemiklere sahip olmak için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu içermektedir.

Yoğurt kilo vermeye yardımcıdır

Yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğu, metabolizmanın yağ yakma hızını artırdığı pek çok bilimsel araştırma sonucu tespit edilmiştir. Özellikle ev yoğurtlarının içinde bulunan kalsiyum ve amino asitler vücutta depolanan fazla yağların yakılması için çok önemlidir. Birkaç gün beklemiş ev yoğurtlarının üzerinde biriken sarı suyun da yoğurtla birlikte tüketilmesi ya da tek başına içilmesi diyet uygulayanlara faydalıdır. Yoğurtun zayıflamaya yardımcı olma etkisi vücuttaki fazla yağların yakılması ve bununla birlikte pek çok diyette olduğu gibi kasları eritmek yerine kasları güçlendirmesinden gelir.

uyku

Rahat bir uyku için gece yatmadan önce bir kase yoğurt

Genelde çocuklara her gece yatmadan önce bir bardak süt içmeleri önerilir. Bu sayede çocukların hem kemikleri güçlenecek, gelişecek hem de daha rahat bir şekilde uyunacaktır. Ancak en az süt kadar faydalı bir besin olan yoğurt için de aynısını söylemek mümkündür. Çocuk, yetişkin hiç fark etmez. Gece yatmadan önce bir kase yoğurt yemek kişinin hem kemik yapısının güçlenmesine hem de rahat bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığından yoğurtla kurtulabiliriz

Yoğurt içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve kalsiyum sayesinde düzenli tüketildiğinde kişiyi soğuk algınlığından korumaktadır. Zira yoğurt bünyeyi güçlendirmekte ve güçlenen metabolizmanın da mikroplarla, bakterilerle savaşması mümkün olmaktadır. Bununla birlikte yoğurt kan hücrelerini de güçlendirdiği için, kişinin bağışıklık sistemi de çok daha güçlü hale gelir. Bunlardan dolayı özellikle kış aylarında güçsüzleşen, savaşma gücünü kaybeden metabolizmaları dirençli hale getirmek için her gün düzenli olarak bir porsiyon yoğurt önerilir.

Yüksek tansiyondan yoğurtla kurtulmak mümkün

Tuz, besinlerin lezzetini artıran ve iştahı açan bir üründür. Bu sebeple de hemen herkes yiyecekleri normalden bir miktar daha fazla tuzla tüketme eğilimindedirler. Ancak gereğinden fazla tuz kullanmak, böbrek, kalp ve yüksek tansiyon hastalıklarına davetiye çıkarır. Günümüzde orta yaş ve üzerindeki pek çok kişi yüksek tansiyondan şikayet etmektedir. Ancak yoğurdun içeriğindeki mineral, vitamin ve kalsiyum vücutta yüksek tansiyona yol açan etkileri ortadan kaldırma özelliğindedir. Bu bakımdan her gün bir orta boy kase dolusu yoğurt tüketen kişilerde yüksek tansiyon yaşanma oranı düşüktür. Bu sayede de yüksek tansiyonun yol açtığı çok sayıda hastalıktan yoğurt sayesinde kurtulmak mümkün olur.

yogurt

Yoğurt metabolizmayı güçlendirir

Her gün bir porsiyon yoğurt yiyen kişilerin genel sağlık durumları daha iyidir ve hastalıklara yakalanma riskleri daha düşüktür. Zira yoğurt ciddi oranda potasyum, fosfor, iyot, çinko, riboflavin ve B5 Vitaminin içermektedir. Sadece bir kase yoğurtla bunların hepsinden alabilmek mümkündür. Bununla birlikte yoğurt kırmızı kan hücrelerini koruduğu ve sinir sistemini düzenleyen B12 içerdiği için düzenli olarak her gün yoğurt yiyenler pek çok hastalıktan korunabilmektedirler.

Zararlı bakterilerden yoğurtla kurtulmak mümkün

Gün içinde yediğimiz, içtiğimiz gıdalar, hava ve su yoluyla pek çok bakteri vücuda alınır. Bunların vücuttan atılması ise zordur ve atılmadıkları zaman da enfeksiyonlara sebep olur. Özellikle bağırsak enfeksiyonu günümüzde pek çok kişinin sorun yaşadığı, kurtulmakta zorlandığı bir problemdir. İşte yoğurt sayesinde bağırsak enfeksiyonuna yol açan bakteriler vücuttan doğal yolla atılır, bağırsaklar temizlenir. Yoğurt zaten genel olarak sindirim sisteminin fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve doğru çalışmasında etkilidir.

Sağlıklı cilt ve saç için yoğurt şart

Yoğurdun bileşenleri; hem ruhsal hem de fiziksel sağlık için önemlidir. Bu bağlamda daha parlak, canlı bir cilt, cilt hücrelerinin kendini yenilemesi için düzenli olarak yoğurt tüketilmesi önerilir. Yoğurtta bulunan çinko ve laktik asit; ciltteki gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden arındırır, günlük yaşamdan ve yaşlılıktan kaynaklanan çizgileri, deformasyonu azaltır. Zira pek çok saç ve cilt bakım maskesinin içinde yoğurt bulunması da bu düşünceyi kanıtlar niteliktedir. Özellikle akneli, cansız, solgun cilde sahip olan kişiler için yoğurt maskesi idealdir.

Cilt görünümünden memnun olmayanlar haftada 2 kez evde mayalanmış yoğurdu ciltlerine sürüp 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkamalılar. Düzenli olarak bu maskeyi uygulayan kişiler; 4-5 seanstan sonra aknelerden, kırışıklıklardan, güneş lekelerinden ve siyah noktalardan kurtulabilirler. Özellikle kadınların pek çoğu güneş lekelerinden, tatile gidenlerin pek çoğu da böcek ısırmalarından kaynaklanan iz ve lekelerden şikayetçidirler. İşte bu şikayetlerden sadece doğal yoğurt maskesiyle kurtulmak mümkündür. Yoğurt; hem leke ve izlerin azalmasına hem de böcek ısırıklarından kaynaklanan ağrılardan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Sade yoğurt maskesinin yanında yoğurt, un ve limon suyu karıştırılarak cilde uygulanan maskenin de cilt lekesi ve izlerinde yok edici etkisi olduğu bilinmektedir. Mantar, enfeksiyon, leke, yara ve yorgunluktan solma gibi tüm cilt sorunlarında doğal yoğurt kullanılması önerilir. Ancak bu tür uygulamalarda öncelikle cildin küçük bir bölümüne uygulama yapılır, ardından tüm cilde uygulanır.

Sağlıklı ve güçlü dişler yoğurtla mümkün

Yoğurtla ilgili yapılan pek çok bilimsel araştırma yoğurdun diş minesini güçlendirdiğini göstermektedir. Yoğurt bol miktarda laktik asit de içerdiği için, diş etleri korunmakta ve bu sayede daha güçlü, sağlıklı dişlere sahip olmak mümkün olmaktadır. Uzmanlar her gün düzenli olarak bir kase yoğurt tüketenlerin diş ve dişten kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranları daha düşüktür.

Göz sağlığını korumak için her gün yoğurt tüketilmeli

Yoğurt, içerdiği mineral, vitamin ve kalsiyum sayesinde tüm vücuda olduğu gibi gözlere de faydalıdır. Özellikle yorucu günlerde ağrıyan, net görmekte zorlanan gözler için düzenli olarak yoğurt yemekte fayda var. Ayrıca aşırı yoğun geçirilen günlerin, uykusuz gecelerin ardından genellikle göz altları şişer ve morarır. Böyle durumlarda göz altlarına bir miktar yoğurt sürüp yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkanırsa kararma, şişme ve morarmaların kaybolduğu görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir