Sıkı bir saç bakım rejimi uyguladıktan sonra bile saçınız dökülmeye devam ediyor olabilir. Çoğu kadının ortak sorunu bu. Saçınızı düzenli olarak yağlamak, şampuanlamak ve kremlemek dışında başka şeyler yapmanız da gerekiyor. Saç sağlığı için hayati rol oynayan önemli bir husus daha var: Beslenme!

Saç dokusunu iyileştiren ve saç dökülmesini azaltan gıdalardan oluşan dengeli bir diyet uygulamanız gerekir. Ne yediğiniz genel vücut sağlığını etkiler, genel vücut sağlığı da saç ve cilt sağlığınızı; tüm bunlardan haberdar oldunuz; geriye saç sağlığı için gerekli yiyecekleri öğrenmek kaldı. Bu yazıda saç dökülmesini azaltan 10 yararlı yiyeceği bulacaksınız.

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, turpgil yeşillikleri, pazı ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde saç hücrelerinin aktif ve sağlıklı kalması için gerekli olan demir bulunur. Demir eksikliği, gerekli besin miktarının saç köklerine taşınmaması nedeniyle saç dökülmesine neden olur. Ayrıca saçı, zayıf ve kolayca kırılmaya eğilimli kılar. Pazı ve kara lahana saç derisi için iyi olan A ve C vitamini içerir. Aynı zamanda doğal şekilde saçınızı nemlendirir. Turpgil yeşillikleri bile A ve C vitamini içeriyor.

Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmenin en iyi yolu, salata yapmak veya az pişirerek yemektir. Daha sağlıklı bir seçenek olarak, hazırladığınız smoothie içeceklerine birkaç yaprak eklemeyi deneyin.

2. Havuç

Havuç saç dökülmesini kontrol altına almak için gerekli bir besin maddesi olan beta-karoten bakımından zengindir. Ayrıca saç derisinin ve saç foliküllerinin sağlığını geliştiren yüksek düzeyde A vitamini içerir. Havuç, güçlü ve sağlıklı saçları korumak için çok önemli olan K, C, B6, B1, B3, B2, lif, potasyum ve fosfor gibi diğer besin maddeleri ve mineraller ile doldurulur.

Saç dökülmesinde ciddi bir azalma sağlamak için her gün havuç suyu içebilirsiniz. Ayrıca çiğ yiyebilir, salataya ekleyebilir veya çorba ya da sos yapabilirsiniz.

3. Ceviz

Ceviz “saç besini” olarak bilinir, çünkü sağlıklı saçlar için gerekli olan Omega-3 yağ asitleri içerir. Ceviz ayrıca çinko, demir, selenyum ve B1, B6 ve B9 vitaminlerini içerir ve bunların hepsi saç uzamasını uyarır ve saç dökülmesini etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca saç köklerini güçlendiren ve saç derisini koruyan biyotin, E vitamini, protein ve magnezyum içerir. Cevizi çiğ olarak yiyebilir veya bir gecede suda bekletebilir ve öyle yiyebilirsiniz. Salata ve tatlılara mükemmel bir katkı sağlar.

4. Mercimek Çeşitleri

Kırmızı mercimek, sarı mercimek ve yeşil mercimek; folik asit, fosfor ve lif bakımından zengindir. Bu besinler saç derisine oksijen ulaşımını artırır, böylece saç uzamasını uyarır.

Mercimek içindeki protein, saç sağlığı için hayati önem taşıyan hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Saç derisini ve saç köklerini besler ve sağlığını artırır. Mercimek tüketmek için milyonlarca yol var. Yemeklerde kullanabilirsiniz, eklendiği her yemeğin tadını ikiye katlanıyor. Ayrıca çorbasını, haşlayıp salatasını yapabilir veya mercimek köftesi olarak tüketebilirsiniz.

5. Karnabahar

Karnabahar, A, E, C ve K vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, manganez, çinko, niasin, bakır ve demir içerir. Bunların hepsi saç dökülmesini azaltır. Karnabahardaki besinler saç sağlığını destekler ve vücudun hızlı bir şekilde hasar görmesini sağlar. Bu da saçınızı canlandırır. Karnabahar tüketmek için çeşitli yollar vardır. En iyi yol sebzeyi kaynatmak, biraz tuz serpmek ve öyle tüketmektir. Ayrıca püresini yapabilirsiniz, pilavın içinde bir garnitür olarak tüketebilirsiniz ya da sebze çorbalarında kullanabilirsiniz.

6. Portakal

Portakal saç uzamasını hızlandıran C vitamini açısından zengindir. Ayrıca saç sağlığını iyileştirmek için harikalar yaratan antioksidanlar, flavonoidler, beta-karoten, magnezyum ve lif ile doludur. Portakal saç dökülmesine yol açabilecek kepeğin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca saç dokusunu da geliştirir. Taze ve çiğ tüketmek en iyisidir. Bir sonraki en iyi tüketim seçeneği sıkıp suyunu içmektir. Ayrıca bir meyve salatasına ekleyebilir ve doyurucu bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

7. Badem

Badem, saç dökülmesini durduran ve önleyen magnezyum açısından zengindir. Saç derisini ve folikülleri besler. Magnezyum ayrıca saç tellerinin güçlendirilmesinde ve kırılmayı önlemede hayati bir rol oynar. 4 ila 5 adet badem alın ve birkaç saat suda bekletin ve suyunu da içerek, bademleri yiyin. Ayrıca doğrayabilir ve salataya serpebilirsiniz.

8. Guava

Guava, A ve C vitamini ile bakır, manganez ve magnezyum gibi mineralleri barındıran zengin bir kaynaktır. Saç sağlığını geliştirmeye yardımcı olan mükemmel bir besindir. Guava, portakaldan daha fazla C vitamini ve muzdan daha fazla potasyum içerir. İki besin maddesinin bu güçlü kombinasyonu saçlarınızı tamamen iyileştirebilir. Guava dilimini bir tutam tuzla yiyebilirsiniz. Guava suyu hazırlayıp, gün boyunca yudumlamak için yanınıza alabilirsiniz.

9. Tatlı Patates

Tatlı patates, saç uzamasını teşvik eden, saç derisi sağlığını koruyan bakır, demir ve protein içerir. Ayrıca saç uzamasına yardımcı olan, saç dökülmesini önleyen ve donuk saçları nemlendiren beta-karoten bakımından zengindir. Tatlı patates, duyuları yatıştıran ve stres azaltıcı olarak işlev gören potasyum ve magnezyum içerir. Stres sıklıkla saç dökülmesine neden olduğu için bu özellik faydalı olabilir. Tatlı patatesi çeşitli şekillerde yiyebilirsiniz. Tüketmenin en iyi yolu haşlamaktır. Ayrıca fırında pişirebilir ve köri ekleyebilirsiniz.

10. Keten Tohumu

Keten tohumu, saçı besleyen ve saç derisinin kuru ve pullu hale gelmesini önleyen zengin bir Omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Asitler ayrıca saç kopmasını azaltır ve saç elastikiyetini artırır. Keten tohumu, saç foliküllerini ciddi hasara karşı koruyan antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve sonuçta ciddi saç dökülme durumlarını önler. Keten tohumunu ezin ve meyve sularına, salatalara veya tatlılara ekleyin. Ya da sadece smoothie veya fıstık ezmesi üzerine serpin.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Diğer İpuçları

• Saçınızı hafifçe tarayın. Çok sert çekmeyin.
• Saç şekillendirme aletinin sıcaklığını minimumda tutun ve şekillendirmeden önce koruyucu bir serum kullandığınızdan emin olun.
• Asla ıslak saçlarınızı taramayın.
• Islak saçınız bir bez veya havlu ile ovalamayın. Sadece pamuklu bir bezle nemini alın ve doğal olarak kurumaya bırakın.
• Saç tipinize uygun saç ürünlerini kullanın.
• Haftada 2-3 defadan fazla şampuanlama yapmayın, çünkü saç derisinin doğal yağlarını geri kazanması için zamana ihtiyacı vardır.