Doğal yollarla zayıflama yöntemleri

İnternette bir sürü kötü ve aslında başarısızlıkla sonuçlanabilecek kilo verme yöntemi var. Önerilenlerin çoğunun en iyi ihtimalle tartışmalı olduğu ve herhangi bir gerçek bilime dayalı olmadığı açık, bununla birlikte, aslında kanıtlanmış bazı doğal yöntemler vardır. İşte doğal olarak kilo vermek için 30 kolay yöntem karşınızda.

1. Günlük Beslenme Düzeninize Protein Ekleyin


Söz konusu kilo vermek ise, protein besinlerin kralıdır. Vücudunuz, yediğiniz proteini sindirirken ve metabolize ederken kalori harcar; bu nedenle, yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı günde 80-100 kaloriye kadar daha çok çalıştırır. Yüksek proteinli bir beslenme düzeni, gün boyunca daha doygun hissetmenize ve iştahınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında bazı çalışmalar, insanların yüksek proteinli bir diyetle, diğer günlere oranla, 400 kalori kadar daha az tükettiğini göstermektedir. Yüksek proteinli bir kahvaltı yediğiniz zaman güne daha doymuş şekilde başlarsınız ve bunu sadece bir yumurta ve bir dilim ekstra beyaz peynirle yapabilirsiniz.

2. Tek Bileşenli Gıdalar Tüketmeye Çalışın


Daha sağlıklı olabilmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri diyetinizi, tek bileşenli gıdalara dayandırmaktır. Bunu yaparak, ekstradan eklenen şekerin, yağın ve işlenmiş yiyeceklerin büyük bir çoğunluğunu ortadan kaldırırsınız. Piyasadaki çoğu gıda ürünü alışılagelmiş olduğu gibi çok katkılıdır ve sağlıklı kalori sınırları içinde tutulması çok daha zordur. Ayrıca, tek bileşenli-bütünsel gıdalar yemek aynı zamanda vücudunuza düzgün çalışması gereken birçok temel besin maddesi sağlar. Kilo kaybı genellikle katkısız ve bütünsel gıdaları yemenin doğal bir “yan etkisi” olarak görülür.

3. İşlenmiş Gıdalardan Vazgeçin

Evet kelimenin tam anlamıyla vazgeçin! Ne kadar çok işlenmiş gıda yerseniz, kilo vermeniz o kadar zorlaşacaktır. İşlenmiş gıdalar şeker ve katı yağ bakımından yüksektir ve kalorileri de fazladır. Dahası, işlenmiş yiyecekler mümkün olduğunca yemeniz için üretilmiştir. Bağımlılık benzeri etki gösterme ihtimali işlenmemiş gıdalara göre çok daha fazladır.

4. Sağlıklı Gıdalar ve Atıştırmalıklar Tüketmeye Başlayın

Çalışmalar, evinizde bulunan gıdaların kilo ve yeme davranışını büyük ölçüde etkilediğini göstermiştir. Evde her zaman sağlıklı yiyecekler bulundurarak, sizin veya diğer aile bireylerinin sağlıksız yemek yeme ihtimalini düşürürsünüz. Ayrıca, hareket halindeyken hazırlayabileceğiniz ve bir yere giderken yanınıza alabileceğiniz birçok sağlıklı ve doğal atıştırmalıklar var. Bunlara yoğurt, meyve, kuruyemiş ve havuç dahildir.

5. Yiyecek ve İçeceklere Eklediğiniz Şekeri Olabildiğince Azaltın

Bir sürü şeker tüketmek; kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi dünyanın önde gelen hastalıklarıyla bağlantılıdır. İnsanlar ortalama olarak her gün yaklaşık 15 çay kaşığı şeker yiyor ya da tüketiyor. Bu miktar genellikle çeşitli işlenmiş gıdalarda saklıdır, bu nedenle bile fark etmeden şeker tüketebilirsiniz. İçindekiler listesine baktığınızda, bir ürünün aslında ne kadar şeker içerdiğini bulmak çok zor olabilir. Şeker alımını en aza indirmek, diyetinizi güzelleştirmenin mükemmel bir yoludur.

6. Düzenli Su İçin

Aslında, içme suyunun kilo verme konusunda yardımcı olabileceği iddiası gerçektir. Sadece yarım litrelik su içmek, yaktığınız kaloriyi bir saat sonra % 24-30 oranında artırabilir. Yemekten önce su içmek, özellikle orta yaşlılar ve yaşlılar için kalori alımının azalmasına yardım edebilir. Kalorisi ve şekeri yüksek diğer bol katkılı içeceklerin yerine su içtiğinizde kilo vermeniz kolaylaşır.

7. Kahve (Şekersiz) İçin

Neyse ki insanlar, kahvenin antioksidanlar ve diğer yararlı bileşiklerle dolu sağlıklı bir içecek olduğunun farkındalar. Kahve içmek enerji düzeylerini ve yaktığınız kaloriyi artırarak kilo vermeyi destekleyebilir. Kafeinli kahve metabolizmanızı % 3-11 oranında artırabilir ve % 23-50 oranında bir miktarla tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilir. Ayrıca, neredeyse hiç kalori içermediği için, siyah kahve çok kolay kilo verdiriyor.

8. Glucomannan Takviyesi Alabilirsiniz

Glucomannan, işe yaradığı ispatlanmış kilo vermeye yardımcı haplarından biridir. Suda çözünen, doğal diyet lifi olarak da bilinen konjak bitkisinin köklerinden gelir. Glucomannan düşük kalorilidir, midede yer kaplar ve midenin boşalmasını geciktirir. Ayrıca, protein ve yağ emilimini azaltır ve faydalı bağırsak bakterilerini besler. Su emme özelliğinin kilo kaybı için çok etkili olabileceği düşünülmektedir. Bir kapsül glucomannan bir bardak suyu jel haline getirebilir.

9. Sıvı Kalorileri Öğrenin ve Bırakın

Sıvı kalori, şekerli alkolsüz içecekler, meyve suları, çikolata içeren içecekler ve enerji içecekleri kalori bombasıdır. Bu içecekler, sağlık için, obezite riskinde artış da dahil olmak üzere çeşitli yönlerden çok kötüdür. Bir çalışma, şekerle tatlandırılmış bir içecek için günlük olarak obezite riskinde % 60 oranında bir artış olduğunu gösterdi. Aynı zamanda beyninizin sıvı kaloriyi katı kalorilerle aynı şekilde kaydetmediğini bilmeniz önemlidir, bu nedenle bu kalorileri asla tüketmemelisiniz.

10. Rafine Karbonhidratları Sınırlandırın

Rafine karbonhidratlar, yararlı besin maddelerinin ve liflerin çoğunun azaltıldığı karbonhidratlardır. Arıtma işlemi, aşırı işlenmiş karbonhidrattan başka hiçbir şey içermez ve bu da aşırı yemek yeme ve hastalık riskini artırabilir. Rafine karbonhidratların başlıca kaynakları; beyaz un, beyaz ekmek, beyaz pirinç, gazlı içecekler, hamur işleri, atıştırmalıklar, tatlılar, makarna, kahvaltılık tahıllar ve şekerdir.

11. Aralarda Atıştırmayın

Burada söylemeye çalıştığımız şey aslında ara öğün tüketmemeniz gerektiği değil, ara öğün ve ana öğün arasında yemeye devam etmeyin demek istiyoruz. Sabah kahvaltısından sonra en az 1.5 saat hiçbir şey yemeden devam edin ve daha sonra ara öğün olarak bir elma ya da sağlıklı bir atıştırmalık tüketin. Sürekli atıştırmayın. Genel olarak, bu yöntem, yeme dönemlerinde bilinçli olarak kalorileri sınırlamanıza gerek kalmadan daha az kalori tüketmenizi sağlar. Bu, kilo kaybına ve diğer birçok sağlık yararına yol açmalıdır.

12. Yeşil Çay (Şekersiz) İçin

Yeşil çay, antioksidanlarla dolu doğal bir içecektir. Yeşil çay içmek, yağ yakımını hızlandırır ve kilo verme gibi pek çok faydayla bağlantılıdır. Yeşil çay, enerji tüketimini % 4 artırabilir ve seçici yağ yakma oranını özellikle de zararlı karın yağlarında % 17’ye kadar yükseltebilir. Matcha yeşil çay, düzenli yeşil çaydan daha güçlü sağlık faydalarına sahip yeşil çaylardandır. Matcha çayı da tüketebilirsiniz.

13. Genel Olarak Daha Fazla Meyve ve Sebze Yiyin

Meyve ve sebzeler son derece sağlıklı, kilo kaybı dostu gıdalardır. Suyun, besin maddesinin ve lifin yüksek olmasının yanı sıra, genellikle çok düşük kalori yoğunluğuna sahiptir. Bu şu demektir: Çok fazla da yeseniz çok fazla kalori almamış olursunuz hem de daha çok doyarsınız. Birçok çalışma, daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin daha az kilo alma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Ayrıca doğal diyet lifi içerdikleri için bağırsak hareketlerini de düzenleyerek kilo alma riskini azaltır.

14. Kalori Sayın

Ne yediğinizin farkında olmanız kilo vermeye çalışırken size çok yardımcı olur. Gün boyunca tükettiğiniz kalorileri saymak, yiyecek günlüğü tutmak veya yediğiniz şeylerin fotoğrafını çekmek gibi çeşitli etkili yollar vardır. Bir telefon uygulaması veya başka bir elektronik aracı kullanmak, yiyecek günlüğüne yazı yazmaktan daha faydalı olabilir.

15. Daha Küçük Tabaklar Kullanın

Bazı çalışmalar, daha küçük tabak kullanmanın, daha az yemenize yardım ettiğini gösteriyor çünkü yemeğin boyutlarını nasıl gördüğünüzü ve beyindeki etkilerini değiştiriyor. İnsanlar tabakları ne olursa olsun porsiyonlarını aynı şekilde dolduruyorlar, bu nedenle daha küçük tabaklara göre daha büyük tabaklara daha fazla yiyecek koyuyorlar. Daha küçük tabaklar kullanmak, yediğiniz yiyecek miktarını azaltırken, size daha fazla yemek yediğiniz algısını yaratır.

16. Düşük Karbonhidratlı Bir Beslenme Düzeni Oluşturun

Birçok çalışma, düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo vermede çok etkili olduğunu göstermiştir.
Karbonhidratları sınırlandırmak ve daha fazla sağlıklı yağ ve protein yemek iştahınızı azaltır ve daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Bu, standart bir düşük yağlı diyetten 3 kat daha fazla kilo kaybına yardımcı olabilir. Düşük karbonhidratlı bir beslenme düzeni hastalık için birçok risk faktörünü de azaltabilir.

17. Daha Yavaş Yemek Yemeyi Öğrenin

Çok hızlı yemek yerseniz, midenizin dolduğunu ve doyduğunuzu anlayana kadar dünyanın yiyeceğini tüketmiş olursunuz. Daha hızlı yemek yiyenlerin daha yavaş yemek yeme alışkanlığına sahip olan insanlara kıyasla obez olma ihtimali daha yüksektir. Daha yavaş çiğnemek, daha az yemenize ve kilo kaybına bağlı hormon üretimini artırmanıza yardımcı olabilir.

18. Kullandığınız Yağları Hindistan Cevizi Yağıyla Değiştirin

Hindistan cevizi yağı, diğer yağlardan farklı şekilde metabolize olan orta zincirli trigliserit olarak adlandırılan sağlıklı yağlar açısından yüksektir. Çalışmalar, metabolizmanızı hafifçe artırabilirken, daha az kalori tüketmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Hindistan cevizi yağı, zararlı karın yağını azaltmaya özellikle yardımcı olabilir. Bu, diyetinize Hindistan cevizi yağı eklemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak diğer yağ kaynaklarının bir kısmını hindistancevizi yağı ile değiştirmeniz kilo vermenizi artıracaktır.

19. Beslenme Alışkanlığınıza Yumurta Ekleyin

Yumurta nihai kilo kaybı besindir. Çünkü ucuz, düşük kalorili, yüksek proteinli ve yararlı besin maddelerinin her çeşidi ile yüklüdür. Yüksek proteinli gıdaların, daha az protein içeren gıdalara kıyasla, iştahı azalttığı ve doygunluğu artırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca kahvaltıda yumurta yemek, kahvaltıda ekmek yemel ile karşılaştırıldığında, 8 hafta içinde % 65 daha fazla kilo kaybı neden olabilir. Günün geri kalanında daha az kaloriyi tüketmenize de yardımcı olabilir.

20. Yemeklerinize Baharat Ekleyin

Özellikle kırmızı biber metabolizmayı hızlandırabilen ve yağ yakmayı artırabilen bir bileşik olan kapsaisin içerir. Kapsaisin iştahı ve kalori alımını da azaltabilir. Ayrıca köri, karabiber, sumak, kekik ve nane gibi baharatlar da metabolizmayı hızlandırmaya yardım edebilir.

21. Mutlaka Probiyotik Tüketin

Probiyotikler, yenildiğinde sağlık yararları olan canlı bakterilerdir. Sindirim sağlığı ve kalp sağlığını iyileştirebilirler ve kilo kaybına yardımcı olabilirler. Araştırmalar, kilolu ve obez insanların, normal ağırlıklı insanlardan farklı bağırsak bakterilerine sahip olma eğiliminde olduklarını ve bu durumun fazla kiloya etki edebileceğini göstermiştir. Probiyotikler, sağlıklı bağırsak bakterilerini düzenlemeye yardımcı olabilir. İştah ve iltihaplanmayı azaltırken, zararlı yağın emilmesini de engelleyebilirler. Tüm probiyotik bakterilerin (Lactobacillus gasseri) kilo kaybı üzerinde en umut verici etkileri gösterdiği garantilenmiştir.

22. Uykunuzu Alın

Yeterli uyku uyumak, kilo kaybı için inanılmaz derecede önemlidir ve zaman içinde kilo almayı önler. Araştırmalar, uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin, yeterli uyku uyuyanlara kıyasla % 55’e kadar obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu sayı çocuklar için daha da yüksektir. Bunun bir nedeni de kısmen uyku yoksunluğunun; iştah hormonlarındaki günlük dalgalanmaları bozması ve iştah açıcı düzenlemelere yol açmasıdır.

23. Daha Fazla Lifli Gıda Tüketin

Lif bakımından zengin gıdalar kilo vermeye yardımcı olabilir. Suda çözünen lif içeren gıdalar özellikle yararlı olabilir, çünkü bu tür lifler doygunluk duygusunu artırmaya yardımcı olabilir. Lif midenin çabucak boşalmasını erteleyebilir, mideyi doldurur ve tokluk hormonlarının salınmasını teşvik edebilir. Nihayetinde, bu bizi düşünmek zorunda kalmadan doğal olarak daha az yemek yemenize neden olur. Ayrıca, pek çok lif dostu bağırsak bakterilerini besleyebilir. Sağlıklı bağırsak bakterileri düşük bir obezite riski ile ilişkilendirilmiştir. Şişkinlik, kramplar ve diyare gibi abdominal rahatsızlıktan kaçınmak için lif tüketim miktarınızı yavaş yavaş artırdığınızdan emin olun.

24. Yemeklerden Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Çoğu kişi yedikten sonra dişlerini fırçalamalı veya diş ipi kullanmalıdır çünkü bu, yemekler arasında çerez veya atıştırmalık tüketme arzusunu sınırlamaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, birçok insanın dişlerini fırçaladıktan sonra yemek yemek istememesidir. Artı, yiyeceğin tadını kötü gibi algılamanıza sebep olur ve yemek istemezsiniz. Bu nedenle, yemekten sonra diş fırçalama ve gargara yöntemini kullanırsanız gereksiz atıştırma ihtiyacından kurtulabilirsiniz.

25. Gıda Bağımlılığıyla Mücadele Edin

Gıda bağımlılığı, özellikle bazı yiyecekleri yemek için daha çok istek duymanız anlamına gelir. Bu, birçok insan için aşırı yemek yeme nedenidir ve nüfusun önemli bir yüzdesini etkiler. Aslında, yakın tarihli bir 2014 çalışması, insanların neredeyse % 20’sinin gıda bağımlılığı semptomları gösterdiğini ortaya koymuştur. Bazı gıdalara bağımlılık belirtilerinin diğerlerine göre çok daha fazla olma ihtimali vardır. Şeker, yağ veya her ikisinden de yüksek işlenmiş abur cubur gıdalar bunların başında gelir. Yiyecek bağımlılığını yenmenin en iyi yolu yardım istemektir.

26. Biraz Egzersiz (Cardio) Yapın

Egzersiz yapmak; bu ister koşu, ister bisiklet, güç yürüyüşü veya yürüyüş olsun; kalori yakmak ve zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirmek için harika bir yoldur. Egzersizin kalp hastalığı için birçok risk faktörünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Aynı zamanda vücut ağırlığının düşmesine yardımcı olabilir. Egzersiz, organlarınızın çevresinde oluşan ve metabolik hastalığa neden olan tehlikeli göbek yağının azaltılmasında özellikle etkili gibi görünüyor.

27. Güç Gerektiren Egzersizler Ekleyin

Kas kütlesi kaybı diyetin ortak bir yan etkisidir. Çok fazla kas kaybederseniz, vücudunuz daha önceden olduğundan daha az kalori yakmaya başlar. Düzenli olarak güç gerektiren egzersizler ve ağırlık kaldırarak, kas kütlesi içindeki bu kaybı önleyebilirsiniz. Ek bir fayda olarak, aynı zamanda daha iyi görünüp daha iyi hissedeceksiniz.

28. Whey Proteini Kullanın

Çoğu kişi tek başına diyetle yeterince protein alır. Bununla birlikte, alamayanlar için, whey (peynir altı suyu) proteini takviyesi almak protein alımını artırmanın etkili bir yoludur. Bir çalışmada kalori miktarının peynir altı suyu proteini ile değiştirilmesinin önemli kilo kaybına neden olduğu ve yağsız kas kütlesini artırdığı da gösteriliyor. Bazı takviye çeşitlerine şeker ve diğer sağlıksız katkı maddeleri eklendiğinden, takviyeyi satın alırken içindekiler listesini okuduğunuzdan emin olun.

29. Dikkatli Yemek Yiyin

Dikkatli yemek, yemek yendiğinde farkındalık yaratmak için kullanılan bir yöntemdir. Bilinçli yiyecek tercihleri yapmanıza ve açlık ve doyma ipuçları hakkında farkındalığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Daha sonra bu ipuçlarına yanıt olarak sağlıklı beslenmenizi sağlar. Dikkatli yemek yemenin obez bireylerde kilo, yeme davranışı ve stres üzerinde belirgin etkileri olduğu gösterilmiştir. Aşırı az yemek yemek ve duygusal olarak yemeye karşı özellikle faydalıdır. Bilinçli yiyecek tercihleri yaparak, bilinçliliğinizi artırarak ve vücudunuzu dinleyerek doğal ve kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

30. Yaşam Biçiminizi Değiştirmeye Odaklanın

Uzun vadede diyet yapmak neredeyse daima başarısızlıkla sonuçlanan bir şeydir. Aslında “diyet” yapan insanlar zamanla daha fazla kilo alma eğilimindedirler. Kilo vermeye odaklanmak yerine, vücudunuzu sağlıklı besinlerle beslemeyi birincil hedef haline getirin. Kilo vermek için değil, daha sağlıklı ve daha mutlu bir birey olmak için yemek yiyin.

Doğal yollarla zayıflama yöntemleri” yazısı için 6 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Fikret Tolungüç. dedi ki:

  Çok güzel bir yazı.Ancak 11. Md.deki ara öğünlerin yenmemesi gerektiğine katılamıyorum. 13. Md.deki meyvenin kesinlikle gereğinden fazla yenmemesi gerektiğini düşünüyorum.14. Md.deki kalori saymanın ise kesinlikle gereksiz ve yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu küçük itirazlarımın dışında yazınızın ger kalanı mükemmel.

 2. Kadir İstanbullu dedi ki:

  Kilo vermek için ne yapmalıyım 44 yaşındayım 85 kilo 1.67 boy

 3. Seda dedi ki:

  Hepsini baştan sona okudum.çok güzel yazmışsınız teşekkürler we bence ilave olarak ne zaman canınız zararlı bişey yemek istese böyle bi yazı okuyunca o istek geçiyor 🤣

 4. Çiğdem dedi ki:

  TLC de ki ağır yaşamları izleyin ve bu yazıyı okuyun. Zaten isteseniz de kilo alamazsınız 🙂